Podatnik VAT, który stosuje ryczałt podatkowy, może odliczyć VAT od faktur dokumentujących jego wydatki np.: sprzęt IT, elektronika, meble do pracy, materiały, rachunek za internet, telefon, bilety na podróż, kawę, herbatę dla klientów, koszty biura, energii.

Jeśli w firmie podróżuje samochodem, może też zaksięgować część VATu od paliwa, opon, zakupu części i napraw.

Nie można natomiast odliczać VATu od usług hotelowych i gastronomicznych. Aby odliczyć VAT musisz mieć fakturę na swoje dane albo paragon
z numerem NIP, jeśli wydatek nie przekracza 450 PLN.
Jeśli jakiś koszt nie zawiera podatku VAT (np. bilety międzynarodowe, ubezpieczenia), księgowanie takiej faktury nie obniży Twojego podatku. Jedyny wyjątek - jeśli kupujesz coś bez VAT w UE, masz obowiązek taką fakturę przyjąć
i zaksięgować.

 

PAMIĘTAJ Rozliczenie podatkowe w formie ryczałtu nie pozwala na odliczenie całego kosztu, możesz odliczyć sam VAT, jeśli więc nie jesteś podatnikiem VAT, księgowanie kosztów  w ogóle nie występuje.

+48 600 377 155   

info@acontis.pl

Co do zasady, każdy przedsiębiorca płaci ZUS, składający się z kilku składowych.

Składkę zdrowotną, która daje nam prawo do bezpłatnej opieki medycznej, przedsiębiorca płaci zawsze, dla otwierających nową firmę, którzy nie świadczą usług swojemu byłemu lub obecnemu pracodawcy. Przez pierwsze 6 pełnych miesięcy to jedyna składka. 
 

Na wysokość składki zdrowotnej ma natomiast wpływ forma opodatkowania. Jeśli przedsiębiorca wybrał ryczałt podatkowy - płaci wtedy składkę zdrowotną w zależności od rocznego obrotu, najmniejsi (do 60 tys. PLN) w 2023 roku zapłacą prawdopodobnie ok. 400 PLN, średni (między 60 a 300 tys. PLN w roku) ok. 650 PLN, a najwięksi (powyżej 300 tys. PLN) ok. 1200 PLN samej składki zdrowotnej.
 

Po okresie 6 miesięcy początkujący przedsiębiorca oprócz składki zdrowotnej zaczyna płacić składki społeczne, ma jednak prawo do następnej 2-letniej ulgi. Bazą wyliczeń jest kwota 30% minimalnego wynagrodzenia, składki wynoszą wtedy dodatkowo ok. 300 PLN.
 

Po ustaniu drugiej ulgi (czyli razem po upływie 30 miesięcy) obowiązują pełne składki, czyli zdrowotne zależne od obrotów oraz społeczne
i fundusz pracy wyliczane od kwoty 60% przeciętnego wynagrodzenia. Trzeba się wtedy liczyć z wydatkiem na ZUS co najmniej 2000 PLN.
Przedsiębiorca płacący składki społeczne z innego tytułu np. pracownik zatrudniony na pełny etat w swojej firmie płaci tylko składkę zdrowotną. 

 

Bez względu na kwotę i sposób rozliczenia każdy przedsiębiorca do 20go dnia miesiąca ma obowiązek złożyć deklarację z wysokością składek za poprzedni miesiąc i zapłacić składki ZUS.

Usługi księgowe dla IT

Składki ZUS

Koszty w firmie

Ryczałt podatkowy 12%

Podatek VAT

Prawie każdy specjalista IT musi zarejestrować się jako podatnik VAT, nawet jeśli ma tylko zagranicznych klientów.

Następuje to zawsze jeśli:
- Twoja firma wykonuje usługi doradcze w zakresie sprzętu lub oprogramowania lub
- Twoje obroty w przeliczeniu na PLN przekroczyły 200.000 lub
- w roku otwarcia firmy przekroczyły procent 200.000 PLN proporcjonalny do okresu działania np. od otwarcia firmy 01 października minęła 1/4 roku, więc podatnikiem VAT zostaniesz po sprzedaniu usług za 50.000.


Dla podatnika VAT podatek ten jest neutralny, bo płacimy go do urzędu skarbowego albo wydajemy u swoich dostawców. Mechanizm ten powoduje jednak, że swoje koszty możemy kalkulować
w cenach netto, czyli bez VATu.
Przypuśćmy, że od klienta za Twoją pracę należy się 1000 PLN, doliczasz 23% VAT, kwota faktury wyniesie 1230 PLN i taki dostaniesz przelew, ale cały VAT musisz wpłacić do urzędu skarbowego. W kieszeni zostaje 1000. Jeśli coś kupisz, np. za 100+23 PLN VAT, wtedy swoją należność podatkową pomniejszasz o VAT zapłacony dostawcy, do urzędu skarbowego trafia wtedy 207 PLN, a np. do sklepu 23 PLN, razem z Twojego bywa tyle samo - 230 PLN. 
VAT za dany miesiąc płacimy do 25go dnia następnego miesiąca, wtedy też trzeba złożyć deklarację JPK_VAT. Po upływie co najmniej 12 miesięcy od rejestracji możemy zmienić cykl rozliczenia na kwartalny.

Po ostatnich zmianach podatkowych dla większości specjalistów IT optymalnym wyborem formy opodatkowania jest ryczałt podatkowy 12%, szczególnie dla dobrze zarabiających specjalistów IT takich jak Developer, Quality Engineer, DEvOps Engineer, BI Manager, CyberSecurity Expert. Taka forma opodatkowania to minimum zaangażowania i przewidywalne podatki.

Być może, ze względu na swoją sytuację życiową i biznesową ryczałt 12% to nie jest dla Ciebie dobry wybór, wtedy można wybrać inne opcje, które zapewnią minimalne obciążenia podatkowe.
 

Ryczałt 12% specjalista IT może wybrać, jeśli wykonuje jedną z następujących usług: tworzenie i modyfikowanie czy wydawanie oprogramowania, ekspertyzy informatyczne, projektowanie i obsługa systemów komputerowych, zarządzanie sieciami i systemami informatycznymi oraz doradztwo w zakresie sprzętu
i oprogramowania.

 

Podatek zryczałtowany nalicza się tylko od przychodów, to co zarobisz można pomniejszyć o część zapłaconej składki ZUS i od reszty zapłacisz 12%. Podatek wpłacasz co miesiąc (lub kwartał) do 20go dnia następnego miesiąca (kwartału), a na koniec roku składasz pit roczny – zeznanie podatkowe PIT-28. To dokument, z którego urząd skarbowy dowie się jakie wpłaty powinny wpłynąć w trakcie roku i czy faktycznie tam dotarły.
 

WAŻNE Ryczałt podatkowy 12% możesz wybrać tylko jeśli przez 2 lata kalendarzowe nie będziesz pracować ze swoim byłym lub obecnym pracodawcą.

Opieka doświadczonych księgowych, kontakt przez e-mail, telefon i aplikację, nowoczesne narzędzia, minimum formalności, papierów i obowiązków, przewidywalne podatki i spokojny sen.

Brzmi atrakcyjnie?

Taka może być Twoja księgowość – bezproblemowa, kompletna i prowadzona przez doświadczonych specjalistów. 

Twoje dokumenty przechowamy w systemie online, wystawisz w nim swoje faktury sprzedaży, koszty wgrasz z dysku lub przez aplikację w telefonie, a kilka dni przed terminem dostaniesz maila z danymi do przelewu.

 

W razie wątpliwości odpowiemy na Twoje pytania, kontakty z urzędami bierzemy na siebie. Taki system pozwala na współpracę zdalną bez konieczności kontaktów osobistych. 
 

 

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

+48 600 377 955

+48 600 377 155

info@acontis.pl

KONTAKT

ACONTIS SP. Z O. O.

ul. Ceramiczna 5 lok. 5U

03-126 Warszawa

NIP: 5242752516