ACONTIS SP. Z O. O.

ul. Ceramiczna 5 lok. 5U

03-126 Warszawa

NIP: 5242752516

KONTAKT

info@acontis.pl

+48 600 377 155

+48 600 377 955

Opieka doświadczonych księgowych, kontakt przez e-mail, telefon i aplikację, nowoczesne narzędzia, minimum formalności, papierów i obowiązków, przewidywalne podatki i spokojny sen.

Brzmi atrakcyjnie?

Taka może być Twoja księgowość – bezproblemowa, kompletna i prowadzona przez doświadczonych specjalistów. 

Twoje dokumenty przechowamy w systemie online, wystawisz w nim swoje faktury sprzedaży, koszty wgrasz z dysku lub przez aplikację w telefonie, a kilka dni przed terminem dostaniesz maila z danymi do przelewu.

 

W razie wątpliwości odpowiemy na Twoje pytania, kontakty z urzędami bierzemy na siebie. Taki system pozwala na współpracę zdalną bez konieczności kontaktów osobistych. 
 

 

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły.

Po ostatnich zmianach podatkowych dla większości specjalistów IT optymalnym wyborem formy opodatkowania jest ryczałt podatkowy 12%, szczególnie dla dobrze zarabiających specjalistów IT takich jak Developer, Quality Engineer, DEvOps Engineer, BI Manager, CyberSecurity Expert. Taka forma opodatkowania to minimum zaangażowania i przewidywalne podatki.

Być może, ze względu na swoją sytuację życiową i biznesową ryczałt 12% to nie jest dla Ciebie dobry wybór, wtedy można wybrać inne opcje, które zapewnią minimalne obciążenia podatkowe.
 

Ryczałt 12% specjalista IT może wybrać, jeśli wykonuje jedną z następujących usług: tworzenie i modyfikowanie czy wydawanie oprogramowania, ekspertyzy informatyczne, projektowanie i obsługa systemów komputerowych, zarządzanie sieciami i systemami informatycznymi oraz doradztwo w zakresie sprzętu
i oprogramowania.

 

Podatek zryczałtowany nalicza się tylko od przychodów, to co zarobisz można pomniejszyć o część zapłaconej składki ZUS i od reszty zapłacisz 12%. Podatek wpłacasz co miesiąc (lub kwartał) do 20go dnia następnego miesiąca (kwartału), a na koniec roku składasz pit roczny – zeznanie podatkowe PIT-28. To dokument, z którego urząd skarbowy dowie się jakie wpłaty powinny wpłynąć w trakcie roku i czy faktycznie tam dotarły.
 

WAŻNE Ryczałt podatkowy 12% możesz wybrać tylko jeśli przez 2 lata kalendarzowe nie będziesz pracować ze swoim byłym lub obecnym pracodawcą.

Prawie każdy specjalista IT musi zarejestrować się jako podatnik VAT, nawet jeśli ma tylko zagranicznych klientów.

Następuje to zawsze jeśli:
- Twoja firma wykonuje usługi doradcze w zakresie sprzętu lub oprogramowania lub
- Twoje obroty w przeliczeniu na PLN przekroczyły 200.000 lub
- w roku otwarcia firmy przekroczyły procent 200.000 PLN proporcjonalny do okresu działania np. od otwarcia firmy 01 października minęła 1/4 roku, więc podatnikiem VAT zostaniesz po sprzedaniu usług za 50.000.


Dla podatnika VAT podatek ten jest neutralny, bo płacimy go do urzędu skarbowego albo wydajemy u swoich dostawców. Mechanizm ten powoduje jednak, że swoje koszty możemy kalkulować
w cenach netto, czyli bez VATu.
Przypuśćmy, że od klienta za Twoją pracę należy się 1000 PLN, doliczasz 23% VAT, kwota faktury wyniesie 1230 PLN i taki dostaniesz przelew, ale cały VAT musisz wpłacić do urzędu skarbowego. W kieszeni zostaje 1000. Jeśli coś kupisz, np. za 100+23 PLN VAT, wtedy swoją należność podatkową pomniejszasz o VAT zapłacony dostawcy, do urzędu skarbowego trafia wtedy 207 PLN, a np. do sklepu 23 PLN, razem z Twojego bywa tyle samo - 230 PLN. 
VAT za dany miesiąc płacimy do 25go dnia następnego miesiąca, wtedy też trzeba złożyć deklarację JPK_VAT. Po upływie co najmniej 12 miesięcy od rejestracji możemy zmienić cykl rozliczenia na kwartalny.

Podatek VAT

Ryczałt podatkowy 12%

Koszty w firmie

Składki ZUS

Usługi księgowe dla IT

Co do zasady, każdy przedsiębiorca płaci ZUS, składający się z kilku składowych.

Składkę zdrowotną, która daje nam prawo do bezpłatnej opieki medycznej, przedsiębiorca płaci zawsze, dla otwierających nową firmę, którzy nie świadczą usług swojemu byłemu lub obecnemu pracodawcy. Przez pierwsze 6 pełnych miesięcy to jedyna składka. 
 

Na wysokość składki zdrowotnej ma natomiast wpływ forma opodatkowania. Jeśli przedsiębiorca wybrał ryczałt podatkowy - płaci wtedy składkę zdrowotną w zależności od rocznego obrotu, najmniejsi (do 60 tys. PLN) w 2023 roku zapłacą prawdopodobnie ok. 400 PLN, średni (między 60 a 300 tys. PLN w roku) ok. 650 PLN, a najwięksi (powyżej 300 tys. PLN) ok. 1200 PLN samej składki zdrowotnej.
 

Po okresie 6 miesięcy początkujący przedsiębiorca oprócz składki zdrowotnej zaczyna płacić składki społeczne, ma jednak prawo do następnej 2-letniej ulgi. Bazą wyliczeń jest kwota 30% minimalnego wynagrodzenia, składki wynoszą wtedy dodatkowo ok. 300 PLN.
 

Po ustaniu drugiej ulgi (czyli razem po upływie 30 miesięcy) obowiązują pełne składki, czyli zdrowotne zależne od obrotów oraz społeczne
i fundusz pracy wyliczane od kwoty 60% przeciętnego wynagrodzenia. Trzeba się wtedy liczyć z wydatkiem na ZUS co najmniej 2000 PLN.
Przedsiębiorca płacący składki społeczne z innego tytułu np. pracownik zatrudniony na pełny etat w swojej firmie płaci tylko składkę zdrowotną. 

 

Bez względu na kwotę i sposób rozliczenia każdy przedsiębiorca do 20go dnia miesiąca ma obowiązek złożyć deklarację z wysokością składek za poprzedni miesiąc i zapłacić składki ZUS.

info@acontis.pl

+48 600 377 155   

Podatnik VAT, który stosuje ryczałt podatkowy, może odliczyć VAT od faktur dokumentujących jego wydatki np.: sprzęt IT, elektronika, meble do pracy, materiały, rachunek za internet, telefon, bilety na podróż, kawę, herbatę dla klientów, koszty biura, energii.

Jeśli w firmie podróżuje samochodem, może też zaksięgować część VATu od paliwa, opon, zakupu części i napraw.

Nie można natomiast odliczać VATu od usług hotelowych i gastronomicznych. Aby odliczyć VAT musisz mieć fakturę na swoje dane albo paragon
z numerem NIP, jeśli wydatek nie przekracza 450 PLN.
Jeśli jakiś koszt nie zawiera podatku VAT (np. bilety międzynarodowe, ubezpieczenia), księgowanie takiej faktury nie obniży Twojego podatku. Jedyny wyjątek - jeśli kupujesz coś bez VAT w UE, masz obowiązek taką fakturę przyjąć
i zaksięgować.

 

PAMIĘTAJ Rozliczenie podatkowe w formie ryczałtu nie pozwala na odliczenie całego kosztu, możesz odliczyć sam VAT, jeśli więc nie jesteś podatnikiem VAT, księgowanie kosztów  w ogóle nie występuje.